המקפצה שלכם

לעולם המסחר הרווחי במט"ח
המאסטר שלכם בשוק המט"ח

תפקיד הפסיכולוגיה במסחר במט"ח.

מאמר זה עוסק במאבק הבלתי פוסק, במיוחד עבור סוחרים חדשים, על תפקיד הפסיכולוגיה כגורם שיעזור להפוך אותנו לסוחרים מרוויחים ומצליחים. ישנם כאלה שטוענים שלפסיכולוגיה אין שום השפעה על תוצאות המסחר וכל מה שצריך הוא מערכת מסחר רווחית. אחרים טוענים כי לפסיכולוגיה יש משקל של 80-90% בהצלחה של הסוחר. המספרים לא משנים כאן, מה שחשוב הוא שלפסיכולוגיה יש תפקיד חשוב והיא יכולה להפוך אותנו לסוחרים מרוויחים או להפיל אותנו.

כולנו שונים אחד מהשני. ישנם סוחרים שאינם מסוגלים לשנות את ההתנהגות שלהם ולא משנה באיזה מערכת מסחר הם סוחרים. ישנם סוחרים שהאישיות שלהם גורמת להם לשבור את כללי מסחר ולכן אינם מצליחים. למשל אישיות אימפולסיבית תגרום לסוחר להיכשל אפילו אם מדובר באדם בעל תפיסת מסחר מעולה. אדם שיש לו עודף בטחון עצמי , שהוא חסר סבלנות ובעל אישיות הרסנית. עבורו כל תזוזה בשוק היא פוטנציאל לעסקה.

לעומת הטיפוסים שתיארתי, ישנם מתי מעט שאינם מושפעים כלל מהרגשות שלהם במהלך המסחר.
רובנו שייכים לקבוצה אחרת של טיפוסים.

אנו עוברים ארבעה שלבים בעקומת הלימוד שלנו:

שלב ראשון

אנו מתעלמים או שאיננו מודעים לחשיבות של הפסיכולוגיה במסחר שלנו. במקום זה אנחנו מתרכזים בדברים הטכניים בלבד.

שלב שני

ניתן לקרוא לשלב הזה "הכרה במציאות". אנו מתחילים להבין שיש אלמנט נוסף שפספסנו. אנחנו התרגלנו לקרוא גרפים, אך אנחנו עדיין לא מרוויחים כסף באופן שיטתי. בשלב זה אנחנו מתחילים לקרוא ספרים ולהאזין לאחרים והמסר שאנו מקבלים הוא שהאישיות שלנו מכשילה אותנו במסחר.

שלב שלישי

חשיבות הפסיכולוגיה הופכת להיות נמוכה שוב אך לא בגלל שאנו מתעלמים ממנה או לא מודעים לה אלא בגלל שאנחנו לא צריכים לדאוג לגביה יותר.
אנו מתגברים על המכשולים הפנימיים שלנו ואנו מצליחים לשנות את התנהגותנו כך שאנו יכולים להוציא לפועל את תוכנית המסחר שלנו ולמלא את חוקי המסחר באופן אוטומטי.
אנו לא צריכים יותר לחשוב על דוושת הגז או הבלם אנו פשוט נוהגים ברכב ונוהגים טוב.

מאוד חשוב להבין כי השלב השלישי הוא בר-השגה והוא צריך להיות המטרה שלנו. למרבה הצער רוב הסוחרים נתקעים בשלב השני. הם חושבים על התפקיד של הפסיכולוגיה ועל האישיות שלהם באופן מתמשך עד כדי כך שהם מסתובבים סביב עצמם. הצמיחה וההתפתחות שלהם כסוחרים נעצרים כאשר הם צוללים יותר ויותר עמוק לעבודה על החוסן המנטאלי שלהם. ניתן לבצע את השלב השני לאט אבל כדי להפוך להיות סוחר מצליח צריך לסיים אותו ולהשאיר אותו מאחור.

שלב רביעי

מדובר פה במימד חדש. וייתכן שייקח שנים להגיע אליו.

בואו נסתכל על כל אחד מהשלבים בצורה מפורטת:

שלב ראשון

חוסר המודעות לחשיבות הפסיכולוגיה במסחר – יש מעט מאוד להגיד על השלב הזה – ברור שמדובר בשלב כואב – הוא כואב כאשר הגענו לשלב שני.

שלב שני

הכרה במציאות – אחרי שהסוחר מודע לכך שמה שהוא חשב כדבר קל התברר כדבר משמעותי, הוא מתחיל לחפש תשובות. הוא מתחיל לקרוא מאמרים וספרים בנושא. הסוחר מחפש מידע ברשת האינטרנט ובפורומים. לאט לאט גדלה אצלו ההכרה שהנפש הפנימית שלו משפיעה על ביצועי המסחר שלו ולא תמיד מדובר בדברים שהוא מודע אליהם.

בחיים האמיתיים שלנו אנו לעיתים עומדים במצבים בהם הרגשות שלנו גורמות לנו לעשות דברים שאנחנו לא אמורים לעשות.
אנו כועסים כאשר מישהו חותך אותנו בכביש או כאשר אנו נתקעים מאחורי מישהו "אידיוט" שלא יודע שהמהירות המותרת היא 90 קמ"ש ולא 50 קמ"ש. מה מונע מאיתנו לצעוק על אותו אדם ולהשתולל , מה מונע מאיתנו להיכנס לבית קפה ולקחת עוגה טובה מתוך צלחת של אדם היושב שם ? שליטה עצמית ומשמעת עצמית מנחים את ההתנהגות שלנו. מה היה קורה אילו סממני השליטה האלה היו נעלמים ? האם היינו יכולים לשלוט בעצמנו ? האם ניכנע לפיתוי ?

קרוב לודאי שנכנע לפיתוי. וזה בדיוק הטבע של סביבת המסחר שלנו. אין שום גורמים חיצוניים שימנעו מאיתנו לגרום נזק לחשבון המסחר שלנו. אין אף אחד שעומד מעבר לכתף שלנו ואומר לנו תפסיקו לעשות שטויות. בהעדר מחסומים חיצוניים אנו זקוקים למשמעת עצמית ושליטה עצמית הרבה יותר חזקים על מנת שנוכל למלא בדייקנות את תוכנית המסחר שלנו ואת חוקיה.

חוקים אלה חייבים להיבנות אך ורק על ידינו. לאחר מכן הם צריכים להיות מיושמים ואנו חייבים לאכוף אותם. האם יש עיסוק אחר שדורש כל כך עבודה על עצמנו כדי להיות מוצלחים ? האם זו הפתעה עבורכם שקשה מאוד להתמחות במסחר וש-95% מהסוחרים נכשלים במהלך התהליך ?

ובכן – מהו הפתרון ? אנו חייבים להבין שהשוק הוא סביבה לא בטוחה והדבר החשוב ביותר הוא דפוס החשיבה שלנו. למעשה ההצלחה שלנו כסוחרים קשורה באופן ישיר ליכולת שלנו ליצור את דפוס החשיבה הזה ולתרגל משמעת עצמית ברמה גבוהה. אבל ישנו הבדל גדול נוסף בין לחשוף את הרגשות שלך בעולם האמיתי לבין החשיפה שלהם במסחר. בסביבה החברתית שלנו אנו יכולים לעשות שימוש ברגשות שלנו כמו כעס, רחמים, סימפטיה ובכי כדי להשפיע על הסובבים אותנו ולבצע עליהם מניפולציה רגשית.

השוק לא עובד בצורה כזאת מכיוון שמדובר בסביבה שמתעלמת לחלוטין מהרגשות שלנו. כאשר אנו סוחרים, הדבר היחיד שיהיה מושפע מהרגשות שלנו הוא אנו עצמנו. הרווחים וההפסדים שנגרמים לנו הם תוצאה ישירה של אופן מילוי חוקי המסחר על ידינו.

שלב שלישי – התבהרות ושחרור

כשם שגולם נהיה פרפר , כך נולד לו סוחר. אנו כבר לא עבדים לרגשות שלנו ואנחנו שולטים שליטה מלאה על מעשינו. אנחנו כבר לא קופצים פנימה והחוצה לעסקאות כמו משוגעים ואנחנו לא דבוקים למחשב כאשר אנו פותחים עסקאות. אנו קובעים את הגבלת ההפסד והגבלת הרווח מראש ולאחר מכן מתרחקים מהמחשב. אנחנו מאפשרים לשוק לעשות את שלו ע"י כך שאנו מאמצים סגנון של "שגר ושכח" במסחר.

כמו גם בחיינו הרגילים, ישנם הרבה גורמים שהם מחוץ לשליטתנו והכוח היחיד שיש לנו הוא באופן בו אנו רואים את הקלפים המחולקים לנו בשוק. לכן - אנו לא באופוריה כאשר יעד הרווח שלנו הגיע ואנו לא במרה שחורה כאשר אנו חווים הפסד. למעשה, ישנו מתאם שלילי ברור לתגובה הרגשית שלנו לאירועים אלה לבין ההצלחה שלנו כסוחרים.

פתאום אנו רואים את הרגשות של עדר הסוחרים כאשר אנו לא חלק מעדר זה. אנו לא מושפעים מרגשות אלה, לעומת זאת אנחנו מסוגלים להשתמש בהתנהגות הרגשית של העדר לטובתנו. אם אנחנו מפתחים את היכולת לראות בבהירות את מצב השוק ולהבין מה קורה בו, יש לנו את החופש לבחור כיצד ננהג.
אנחנו אדונים למסחר שלנו במקום להיות חלק מהעדר.

מה עוד הסוחר יכול לצפות משלב זה פיתוח אישי ? הסוחר הופך להיות צופה מהצד של השוק, מעולם לא מעורב רגשית , לעומת זאת מנתח את ההתנהגות והרגשות של אחרים, מחכה בסבלנות למצב הנכון להיכנס לשוק ולא מתפשר על כניסות לשוק בעלות סיכויי הצלחה בינוניים או נמוכים.

המעבר משהשלב השני לשלב השלישי אינו קורה בין לילה. מדובר בתהליך מתמשך הבנוי ממספר שלבים קטנים, כל אחד מהם הוא חלק מפאזל שבסופו של דבר חלקיו מתחברים אחד לשני. הידע של הסוחר מתפתח לשלב בו הוא מבין שהוא לא צריך להשתתף בכל אירוע שמתרחש בשוק ויש לו את החופש לבחור באיזה אירוע להשתתף ובאיזה לא.

השוק הוא המורה הטוב מכולם והוא לא מחמיץ הזדמנות להעניש את הסוחר אם הוא עושה טעויות. כסוחר אתה צריך להקשיב לשוק, לקלוט דברים חשובים ולרכוש ידע וניסיון. התהליך לוקח זמן אך בסופו של דבר הוא מאוד משתלם. כאשר תגיעו לנקודה זו בקריירת המסחר שלכם, תגלו שהשינוי שעברתם הוא לא רק השינוי כסוחרים אלא גם כבני אדם. תגלו שבחיי היום-יום שלכם יש לכם יותר שליטה עצמית ומשמעת עצמית, שאתם יותר סבלניים ופחות אימפולסיביים.

זה נשמע טוב מדי מכדי להיות אמת. המעבר הזה אינו בהכרח מצב קבוע. יהיו זמנים בהם ההרגלים הרעים יחזרו ותרגישו שירדתם מספר שלבים בסולם. תרגישו פתאום עודף ביטחון עצמי, תיכנסו לעסקאות פחות אופטימאליות ותסובבו קצת את החוקים. ככל שתשימו לב לזה מהר יותר, תחזרו מהר יותר למסלול. היפטרות מהרגלים רעים אינה אירוע חד פעמי אלא תהליך.

הטבע האנושי גורם לנו להפסיק לעשות מה שהוביל אותנו להצלחה כאשר הגענו כבר אליה. כאשר אתם מתגברים על המכשול הזה וחוזרים למסלול היכולת שלכם להתמודד עם תופעה זו משתפרת. יש פחות מעידות, אתם שמים אליהם לב מהר יותר ומתקנים אותם יותר מהר. בסופו של דבר ההרגלים הרעים ייעלמו כאשר התגובה שלכם להתנהגות השוק תהפוך להיות הטבע השני שלכם.

שלב רביעי

את השלב האחרון בהתפתחות שלך כסוחר קל להבין, אף כי הוא קשה יישום.
אם הסוחר מוכן למעבר לשלב זה, המעבר לא יהיה קשה.

השלבים המוקדמים של המסחר מלאים בהחלטות רגשיות שמובילות לכניסות ויציאות לא רציונאליות מעסקאות. רגשות הן מה שמוביל את העדר. לאט לאט הרגשות משפיעות פחות על המסחר שלכם, הם לא נעלמים לגמרי. בשלב זה הסוחר למד להפריד את הרגשות שלו מההתנהגות במהלך המסחר ולבחון אותם בצורה אובייקטיבית. במקום להיות עבד לרגשות הסוחר יכול להשתמש ברגשות כך שיהוו עבורו יתרון.

אם אתם מרגישים את הפאניקה עמוק בתוככם כאשר יש מכירה מסיבית בשוק, אלו בדיוק הרגשות שהעדר מרגיש. באופן דומה אם אתה מרגישים תשוקה עזה לקנות כשיש מהלך עליות חד , גם במקרה זה אתם גולשים לתוך רגשות העדר. באיזו תדירות ישבתם וצפיתם בשוק עולה ועולה עד שהשוק הגיע למצב שאתם לא יכול להתנגד לבצע קניה, רק כדי לגלות שהקונים האחרונים כבר ביצעו את הקניה ונכנסת לשוק מאוחר מדי ?

תעשו שימוש בתגובות הרגשיות שלכם כמראה לרגשות של העדר. כאשר אתם מזהים אותם, אתם תדעו כיצד העדר יגיב. יחד עם השליטה העצמית שלכם, גישה זו תשים אתכם בצד הנכון של השוק וצד זה אינו תמיד הצד בו נמצא העדר.

יש שתי נקודות חשובות שאני רוצה להעלות:
ראשית, אל תשלבו את האלמנט האחרון שדיברתי עליו מוקדם מדי. עדיף להישאר בשלב השלישי מספיק זמן על מנת לקבל בטחון במסחר וללמוד להיות עקבי לפני שעוברים לשלב הרביעי, שדורש יישום של הרבה מאוד ניסיון ושליטה עצמית.

שנית, כאשר אתה מתקדמים במסע שלם, שימו לב שאתם מפסיקים לחוות את אותם רגשות המהוות משוכה עבורכם ושהדחפים שלכם מסונכרנים עם ניתוח השוק שלכם והפעילות שלכם כסוחרים.
תהיו מודעים לנקודה הבאה: ישנו מרווח בין השפעות חיצוניות לבין ההתנהגות שלכם. אתם יוצרים את המרווח הזה ע"י כך שאתם עוצרים רגע לפני שאתם פועלים בשוק וחופש הפעולה שלכם יושב במרווח הזה. אתם יכולים לשאול את עצמכם איזה תגובה תהיה הטובה ביותר, אילו רגשות גורמות לתנועה של המחיר ומי עומד מאחורי רגשות אלה, לא משנה אם מדובר בכסף חכם או בעדר, אתם יכולים לשים את עצמכם בצד הנכון של השוק ולקבל החלטות שתואמות את הצד שבו בחרתם.

אתם יכולים לבחור להאזין לרגשות שלכם במהלך אותה עצירה, לנתח את התגובה הראשונה שאתם הרגשתם ולנתח האם זו הייתה החלטה טובה או כזו שהעדר היה מחליט, בצורה זו התגובה הראשונה שלכם פותחת לכם חלון לפסיכולוגיה של המסחר.אם אתם רוצים ללמוד איך לעשות כסף בשוק המטח,
אחד על אחד, אצלכם בבית -

יש לפנות למאיה.
אימייל: mayaliver@gmail.com‏
סלולרי: 052-3200080

יש שאלות? משהו לא היה מובן? מוזמנים לשאול שאלות בקבוצה בפייסבוק ותקבלו תשובות ענייניות ומקצועיות ופרטים על הרשמה לשיעורי הדרכה שימנפו אתכם להצלחה! לחצו כאן                    יצירת קשר    מדיניות פרטיות    הגבלת אחריות   

 
לקבלת ניוזלטר חודשי
עם סקירות וטיפים
שיעזרו לך להגדיל
את תיק ההשקעות שלך
לאורך זמן
מלא/י את פרטיך כאן
שם


אימייל